A lovakról mindent

Ezen az oldalon mindent megtaláltok a lovakról,remélem elnyeri tetszésetek

LÓÁPOLÁS

        

Kellékei: puhakefe, gyökérkefe, vakaró (vas vagy műanyag), patakaparó, sörényfésű, mosókefe, tajtéklehúzó

Először a ló nyakát, szügyét, marját, vállát, lábát, hátát, hasát, horpaszát (óvatosan, van olyan ló, amelyik csikis ott is és a hasán is!), fenekét, faroktövét, hátsó lábát. Ha kész, akkor jöhet a jobb oldal, merthogy mindent balról kezdünk!Ezek után kisebb puha kefével lehet a fejét, szeme körül vigyázni, füle mögött jól megdörzsölni! Jöhet a sörénye, és a farka. Jobb, ha fogod a farkát, miközben fésülöd, mert erre is 'allergiásak' szoktak lenni a lovak...Amit feltétlenül tegyél meg, az a patakaparás! Szépen szedd ki a piszkot, a sarat, és a köveket, amik beleszorultak a nyírjába, mert azok igen komoly gyulladást is tudnak akár okozni.Ha szükséges, tegyél ínvédőt, bokavédőt, pataharangot a lovadra. A fáslit munkához én nem nagyon ajánlom.Amikor kilovagoltad magad, nyergelj le, és csutakold le a lovat, vagy csak engedd ki a legelőre, hadd hemperegjen meg a homokban! Télen, ha nagyon megizzadt, akkor léptesd le, amíg meg nem szárad, majd esetleg takard be, ha nagyon hideg van. Nem mindig jó, ha betakarod, mert visszaizzadhat alá a ló.Nyáron lovaglás előtt-után elég lemosnod a lovat, folyóvizzel. Majd tajtéklehúzóval húzd le a vizet róla, úgy gyorsabban szárad.A ló patája folyamatosan nől ezért 6-8 hetente körmölni és patkolni kell őket.

Az istálló védjen az időjárás viszontagságai ellen, kényelmes elhelyezést nyújtson, száraz, világos, huzatmentes legyen, és természetes légcseréjét biztosítsuk.Aboksz legyen mindig bőségesen bealmozva. Az almot szárazon és tisztán kell tartani, naponta cserélni. A boksz berendezése zabolócsésze és önitató. Biztosítsunk a lovaknak mindig elérhető nyalósót is.Padozata általában csúszásmentesített beton.Győződjünk meg minden nap amikor letakarítjuk arról, hogy nincs-e valami sérülés, kiütés vagy egyéb rendellenesség, amit kezelni kell.

Patkolás

kezdődik a pata megfaragásával, minek könnyítése végett a kovácsok gyakran tüzes lapáttal megsütik a patát; de ez hiba, mert az égett szaru porhanyóvá vagyis parázzsá válik. Továbbá arra is kell ügyelni, hogy a nyírről csak a foszladozó szaru távolíttassék el és hogy a saroktámaszokkal való összeköttetése át ne metszessék. A kovács ezután elkészíti a patkót és felpróbálja, vagyis azt állapítja meg, hogy a patkó mindenütt érintkezik-e a pata hordozószélével. A felpróbálás meleg v. hideg úton eszközölhető, de rendesen az első eljárást alkalmazzák, vagyis a patkót fekete-meleg állapotban teszik néhány másodpercre a hordozószélre s azután azt nézik, hogy mindenütt egyenletesen érintette-e a szarut. A hideg felpróbálásnál korommal, krétával v. festékkel kenik be a patkót, s a hordozószélre nyomván, megfigyelik, hogy mindenütt megfesti-e azt. Végre még a pakó fölszögelése következik, minél a kovácsnak arra kell ügyelnie, hogy a húsos részekre ne verje, azaz meg ne nyilalja a lovat.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 4
Heti: 32
Havi: 113
Össz.: 36 641

Látogatottság növelés
Oldal: Lóápolás
A lovakról mindent - © 2008 - 2024 - alovakrolmindent.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »