A lovakról mindent

Ezen az oldalon mindent megtaláltok a lovakról,remélem elnyeri tetszésetek

A LOVAK BETEGSÉGEI

Járványszerű és járványos elvetélés

A Rhinopneumonitis EHV-1 (Equin herpesvírus 1) típusú vírus okozza. Többnyire fiatal lovak heveny légzőszervi megbetegedése, vemhes kancák vetélése és ritkán gerincvelő-gyulladás mutatkozik.

Orrhurut.

Orrhurutot okozhat a poros út vagy legelő, az istálló ammóniás levegője, a huzat; tünete lehet fertőző betegségeknek pl. a mirigykórnak, a petecskórnak vagy a hazánkban már elő nem forduló takonykórnak, illetve az orrmelléküregek gyulladásának vagy dohos, penészed takarmány etetésének is. Az utóbbi esetben a ló szája és az orra körül a bőr nagyobb, száraz, fekete lemezekben lehámlik. A betegség megfelelő elhelyezés, takarmányozás, illetve az alapbetegség kezelése után általában megszűnik. Önálló kezelést ritkán igényel

Gégegyulladás.

Por, füst, ammónia, izgató gázok belégzése válthatja ki, de tünete lehet a légcsőhurutnak, torokgyulladásnak, gégeporcok megbetegedésének és a vérpangással járó szívbetegségeknek is. A lónak magas láza lehet, fájdalmasan köhög, a gége nyomásérzékeny, az állat könnyen köhögtethető. A kiváltó hatások megszüntetése,a szabad levegőn tartás, köhögéscsillapítás, a torokra helyezett száraz, meleg borogatás, ill. kamillás inhalálás gyógyító hatású. A gége súlyos beszűkülésekor - ugyanúgy, mint a hasonló okok által kiváltott gégevizenyő esetén- a gégemetszés életmentő lehet.

Heveny légsejtes tüdőtágulat.

A tüdő légsejtjeinek (alveolusainak) erős, de múló, szöveti elváltozásokkal nem járó kitágulása. Oka legtöbbször a megerőltető munka (nyereg alatt is!), de kiválthatja az ideges állat hosszan tartó szállítása, nehéz ellés, vergődés, a felső légutak szűkülete, illetve a kis hörgők hurutja. A légzés nehezített, a köhögés erős, a tüdőtágulat miatt a tüdőhatárok hátrább tolódnak. A tüdő szöveteinek rugalmas elemei azonban még képesek visszanyerni eredeti formájukat, ezért ha a kiváltó ok megszűnik, néhány nap (esetleg néhány óra) pihentetés után a heveny tüdőtágulat megszűnik.

A száj és a nyelv gyulladása.

Leggyakrabban vegyi vagy mechanikai hatásokra alakul ki, ritkábban betegségekhez társul (pl. lóhimlő, lépfene, mirigykór, a száj baktériumos fertőződései stb.). A gyulladás legtöbbször a nyálkahártya legfelső rétegét érinti, de előfordul göbös, hólyagos, fekélyes stb. forma is. Mindig tisztázni kell az alapbetegséget. Szövetizgató szerek (festék, mosószer, csípős kenőcs pl. jódkáli, bliszter stb.), egyes növények (pl. boglárkafélék, foltos bürök stb.), rovarok (egyes hernyók szőrei) vagy rosszindulatból, szándékosan a szájba jutatott maró anyagok (pl. pirospaprika, torma), illetve fogkopási rendellenesség (csipkés, ollós stb. fogkopás) állandó izgató hatására kialakul a szájgyulladás. Mindig a kiváltó okok megszüntetése az első teendő. Ezután kipirult, gyakran bűzös bevonattal fedett szájnyálkahártyát kamillateával, híg hipermangán- vagy trypaflavin-oldattal kell rendszeresen öblögetni. Legtöbbször önmagában elegendő ez, még akkor is, ha már a nyelv, az íny, a pofa és a kemény szájpadlás nyálkahártyája is beduzzadt. (Ez utóbbit nem szabad felvágni.) A fogsor és a pofa közé vezetett gumicsövön át lassú, folyamatos sugárral kell a szájat öblíteni. A gyógyulás általában egy héten belül bekövetkezik. A nyelvben vagy közelében kialakuló tályogot sebészi úton kell feltárni, esetleg légcsőmetszésre is sor kerülhet (állatorvosi feladat!).

Gyomorhurut.

Penészes, dohos szálas takarmány, egyoldalú, túlzott zabetetés (savanyú irányba eltolódó vegyhatású gyomortartalom), az etetési idő be nem tartása, levegőnyelés, rozsférgesség, rossz fogazat (hiányos megrágott takarmány) okozhatja. Az étvágy csökken, a ló ásítozik, különösen fémtárgyakat szívesen nyalogat, nyálzik, üresen rág. A nyelv lepedékes, a bélsár „besült" vagy éppen híg (egyidejű bélhurut). Az enyhe kólikás nyugtalankodás ritka. A diagnosztikai gyomormosás megkönnyíti a betegség felismerését. Az esetleges fogrendellenességek kezelése után 1 nap koplalás mellett a lovat kamillateával kell itatni, és a bélcsatornát sós hashajtókkal kiüríteni. Jó minőségű, könnyen emészthető takarmány, étvágyjavítók, és higított sósav adása után 1-2 hét múlva a ló korábbi étvágya visszatér.

Savós patairha-gyulladás

A patairha teljes felületének vagy nagy részének gyulladása, általában a két elülső lábon, de néha mind a négy lábon előforduló súlyos tünet.Okozhatják emésztőszervi megbetegedések, felszívódó bomlástermékek, toxinok. Lehet traumás eredetű is.

A ló galandférgessége

A galandférgesség világszerte egyre gyakrabban fordul elő lovakban. Eddig úgy gondolták, hogy a galandférgek nem okoznak bélkárosodást vagy megbetegedéseket, azonban újabb tanulmányok szerint olyan súlyos bélelváltozásokat okozhatnak, mint például a bélelzáródás vagy a kólika, amelyek akár elhullással is végződhetnek. Emiatt igen nagy jelentősége van a galandférgekre is kiterjedő féregtelenítésnek.

A szívroham

Legjobb társunk halála hatalmasat üt a gazda szívén, de nemcsak a versenylovak kapnak szívrohamot.A lovak váratlan halála szörnyű esemény, de amikor gyakorlat közben történik meg, az még inkább szívszaggató. Szerencsére a hírtelen összeomlás és halál a sportlovaknál ritka esemény.Ugyanakkor a szívroham nemcsak versenylovakat kaphat el, hanem sportlovakat is.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 25
Havi: 106
Össz.: 36 634

Látogatottság növelés
Oldal: A ló betegségei
A lovakról mindent - © 2008 - 2024 - alovakrolmindent.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »